راه های جلوگیری از بالا زدن چاه فاضلاب

راه های جلوگیری از بالا زدن چاه فاضلاب

گاهی اوقات به صورت اتفاقی اجسام و اشیا به درون چاه فاضلاب می افتد و باعث می شود لوله فاضلاب شما گرفته شود و آب بالا می آید در صورت مواجهه با این مشکل چه کنیم؟ چه کار هایی را باید انجام دهید تا دچار گرفتگی لوله های فاضلاب نشویم؟

راه های جلوگیری از بالا زدن فاضلاب چیست؟

معمولا زمانی فاضلاب بالا می آید که درون لوله ها چیزی گیر کرده باشد و راه خروج آن گرفته شده و آب نمی تواند خارج شود به همین دلیل آب بالا می آید.
برخی اوقات هنگام بازسازی یا تعمیرات ممکن است سیمان، شن، سنگ ریزه، گچ و غیره درون لوله فاضلاب بیافتد که باعث می شود لوله فاضلاب بسته شود، هنگام مواجهه با این مشکل بهتر است در صورتی که علت گرفتگی مصالح ساختمانی هستند تا خشک نشدن سیمان، شن را با ابزار های مخصوص خارج کنیم، اگر مدت زمان زیادی گذشت و مصالح ساختمانی خشک شد باید از اسید های ضد بتن استفاده کنید.
اگر دیگر اشیا داخل فاضلاب گیر کرده باشد و اگر سیفون یا فشار آب فایده ای نداشت میتوانید از تلمبه های پلاستیکی استفاده کنید.
بهتر است همیشه برای چاه فاضلاب حمام، آشپز خانه و بالکن و حیاط خلوت از در پوش فاضلاب استفاده کنید.
وجود درپوش فاضلاب از رفتن مو، دستمال کاغذی، پلاستیک و افتادن اشیا جلوگیری می کند.
معمولا وقتی چاه فاضلاب گرفته شود بوی بسیاری بد به وجود می آید.
بالا زدن چاه فاضلاب به دنبال خود افزایش حشرات موذی مانند سوسک در سطح زمین و خانه را دارد که این شرایط اصلا خوشایند نیست.

راه های جلوگیری از بالا زدن فاضلاب چیست؟

علت بالا زدن چاه فاضلاب

بالا زدن چاه فاضلاب به دلایل گوناگونی ممکن است اتفاق بیافتد، افتادن وسیله ای درون چاه یا انداختن دستمال کاغذی درون چاه فاضلاب، اکثر افراد فکر می کنند اگر دستمال کاغذی را درون چاه فاضلاب بیندازند مشکلی پیش نمی آید ولی اگر دفعات انداختن دستمال را تکرار کنیم، دستمال کاغذی رسوب می بند و راه خروج آب بسته می شود و مجبور به فنر زدن یا باز کردن چاه فاضلاب می شوید.
اکثرا برخی مردم هنگام اصلاح موهای صورت یا موهای سر خود موها را به درون چاه فاضلاب هدایت می کنند که باعث می شود موها در هم بپیچند و گره بخورند و در طی زمان رسوب می بندد و باعث گرفتگی چاه فاضلاب می شود.
گاهی اوقات نیز هنگام بازسازی یا تعمیرات منزل ممکن است جسمی کوچک درون چاه فاضلاب بیافتد.
گرفتگی لوله فاضلاب با گچ و سیمان و سنگ ریزه و قیر و غیره چیزی اتفاقی نیست که همیشه بیافتد ولی اتفاق افتادن آن می تواند برای شما دردسر و هزینه زیادی به وجود آورد.
در کل بهتر است برای اصلاح موی سر، اصلاح صورت، ریختن دستمال کاغذی درون چاه فاضلاب را انجام ندهیم، به این دلیل که به مرور زمان باعث می شود که دور آن ها رسوب ببندد و راه خروج آب گرفته می شود.
گرفتگی چاه فاضلاب عوامل دلایل مختلفی دیگری نیز دارد، گیر کردن اجسام و پلاستیک و غیره که این ها هم باعث گرفتگی چاه فاضلاب می شود.

علت بالا زدن چاه فاضلاب
استفاده نکردن از درپوش فاضلاب، برای چاه فاضلاب آشپزخانه، حمام و حیاط خلوت و چاه فاضلاب بالکن احتمال اینکه لوله فاضلاب بگیرد را بیشتر می کند.

اگر با بالا زدن چاه فاضلاب مواجه شدیم چه کنیم

بالا زدن چاه فاضلاب اتفاقی نیست که همیشه بیافتد ولی وقتی با آب مواجه شدین اول دلیل آن را پیدا کنید،ریختن سیمان و مصالح ساختمانی، افتادن اجسام ،مو ها،اگر برای ریختن سیمان یا مصالح ساختمانی است بهتر است در همان زمان های اول که خشک نشده سیمان را با ابزار های مخصوصی که به لوله ها آسیب وارد نمی کند بر دارید و یا می توانید چند بار آب گرم و آب جوش در لوله چاه فاضلاب بریزید سیمان حل می شود و ریختن آب جوش را چند بار تکرار کنید و مطمئن شوید که مشکل حل شده است، و یا اگر مدت زمان زیادی گذشته و سیمان خشک شده، باز کردن آن کار ساده ای نیست و هزینه و زمان زیادی می برد.
می توانید از فنر های دستی استفاده کنید فنر را تا جایی که به گرفتگی برسد درون چاه فاضلاب فرو کنید و سپس به سمت عقربه های ساعت یا برعکس آن بچرخانید، اگر با استفاده از فنر دستی گرفتگی چاه باز نشد به این معنی است که به فنر برقی نیاز دارید.
اگر از اسید ها می خواهید استفاده کنید حتما به یاد داشته باشید که موقع استفاده از عینک و ماسک و لباس کار استفاده کنید و در حضور کودکان و افراد سالمند انجام ندهید به این خاطر که اسید ها بوی بسیار تندی دارد و به ریه آسیب وارد می کند.
برای باز کردن گرفتگی لوله فاضلاب بهتر است بهترین روش را انتخاب کنید، مثلا شما با فنر دستی اقدام به باز کردن چاه فاضلاب می کنید ولی نتیجه نمی گیرید هم وقت شما هدر رفته هم سعی و تلاش شما. و یکی از بهترین روش ها تماس با شرکت های لوله بازکنی سعادت اباد می باشد.

بهتر است اولین کاری که می کنیم از درپوش برای چاه های فاضلاب حمام، بالکن، آشپز خانه و بالکن استفاده کنیم. این کار از افتادن اجسام و رفتن مو و غیره جلوگیری می‌کند و هم اینکه از خارج شدن حشرات موذی مانند سوسک را می گیرد.

اگر آب فاضلاب بالا آمد بهتر است اول از تلمبه های لاستیکی استفاده کنید، اگر مشکل حل نشد از فنر دستی استفاده کنید. و در نهایت اگر باز مشکل برطرف نشد از شرکت های خدمات لوله بازکنی کمک بگیرید.

برای استفاده از فنر دستی، فنر را تا جایی که به گرفتگی برسید درون لوله فرو کنید و سپس به سمت عقربه های ساعت و یا برعکس بچرخانید و رها کنید، اگر گرفتی لوله ها با فنر دستی حل نشد به این معنی است که به فنر برقی نیاز دارید.

برای استفاده از فنر برقی خودتان نمی‌توانید انجام دهید، تهیه فنر برقی مقداری گران است و بهتر است از لوله کار یا به لوله باز کن مراجعه کنید تا برایتان انجام دهد.

اگر به صورت ناگهانی هنگام تعمیرات و بازسازی سیمان در چاه فاضلاب ریخته شد اول باید با ابزار های مخصوصی که به لوله آسیب وارد نکند، سیمان را بردارید.

گرفتگی چاه فاضلاب معمولا علائمی دارد، معمولا شنیدن صدای آب، نم گرفتن دیوار های اطراف چاه فاضلاب و زمین ها، زیاد دیده شدن حشرات موذی مانند سوسک و …

با پر شدن چاه، زمین های اطراف چاه شروع به نم زدن می کند و خیس می شوند که اگر متوجه آن نشوید و اقدامی برای آن نکنید زمین های اطراف آن کم کم شروع به ریزش می کند.

پس از اینکه فهمیدیم چاه پر شده بهتر است اول با روش های خانگی مانند فنر دستی یا تلمبه های پلاستیکی اقدام به خالی کردن آن کنید یا اگر روش های خانگی جواب نداد از فنر برقی استفاده نمایید.

ثبت سفارش انلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.